Blog

Barkod Etiketi Nedir? Kullanım Alanları

Barkod Etiketi Nedir?

Etiket, bilgi akışının düzenlenmesi, barkod sistemi ise akışın seri şekilde işleyiş göstermesi amacını taşımaktadır. Barkod, İngilizce çubuk-çizgi anlamına gelen bar ve kod kelimelerinin birleşiminden oluşmakta, makineler tarafından okunabilen dil mekanizmasına işaret etmektedir. Barkod etiketi, barkod semboller yoluyla üretimlerin otomatik olarak tanımlanmasını sağlayan bir uygulamadır.

Etiket sektöründe, barkod etiketi genellikle atık maddeler kullanılarak üretilmektedir. Ancak etiket sektöründe bulunan ve üretici firmalara barkod etiketi üretimi gerçekleştiren firmamız, barkod etiketi üretimine sektörden farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. EGEN BARKOD, Avrupa’dan ithal ettiği kaliteli ham maddeleri kullanarak barkod etiketi üretimlerini istenilen ebat ve kağıt özelliğine sahip şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Barkod Etiketinin Üreticilere Faydaları Nelerdir?

Firmamız Uluslararası Kalite Yönetimi Sertifikalı barkod etiketleriyle üretici firmalara pek çok fayda sağlamaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

-Üretim ve ambar maliyetlerinin daha kolay şekilde izlenmesi sağlanmaktadır.

-Ürün giriş çıkışları, üretim hareketleri, stok durumları ve kalite kontrol aşamaları anında ve kolay şekilde takip edilebilmektedir.

-Ürünlerin denetlenebilmesi ürün niteliğinin yükselmesini beraberinde getirmekte ve üretim ISO standartlarının gerektirdiği şekilde izlenebilmektedir.

-Ürün sevkiyatları, işleyişin hızlı ve doğru olmasının bir sonucu olarak zamanında yapılabilmektedir.

-İşletmede iş gücü ve yer tasarrufu sağlanarak maliyet azaltılabilmekte ve verimlilik arttırılabilmektedir.

Barkod Etiketi Kullanım Alanları Nelerdir?

Barkod etiketi kullanım alanı en geniş ürün grubumuzdur. Rutin işlerimizde not almaktan, işaretlemeye kadar her alanda etiket kullanımı bulunmaktadır. Fakat barkod etiket yazıcı teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte barkod etiketinin kullanımı üretim, sanayi ve işletme özelinde daha sık kullanılır hale geldi ve çeşitli bilgilerin etiketlere otomatik olarak aktarılması sayesinde önemi daha da belirgin hale gelmiştir. Örneğin, kargo ve lojistik taşıma yapan firmaların paket üzerinde bulunması gereken iletişim bilgileri ürün bilgileri gibi önemli bilgilerin otomatik olarak yazdırılması ve taşıma bölgelerinde üzerinde yer alan barkodun okutulmasıyla tüm bilgiler eksiksiz olarak aktarılmaktadır. Etiketler genellikle beyaz renklidir ama isteğe göre etiket zemini renklendirilebilir. Floresan renkli etiketlerimiz ile etiketler daha dikkat çekici hale gelmektedir. Florersan etiketler daha parlaktır bu grupta, sarı, yeşil, turuncu ve kırmızı floresan etiketlerimiz bulunmaktadır.  Sektörel olarak ayırdığımızda kısaca;

 • Ürün etiketleri
 • Koli, kutu, paket etiketleri,
 • Hastane, Laboratuvar, Klinik, Poliklinik, Eczane gibi sağlık sektöründe kullanılan etiketler,
 • Terazi, dijital tartı, POS cihazı, ATM etiket ruloları,
 • Süper market reyon ve raflarında kullanılan etiket, karton etiketler
 • Tamper-proof da denilen güvenlik amaçlı etiketler veya VOID etiketler
 • Kuyumcuların değerli taş ve madenler için etiketler
 • Optik sektöründe gözlükler için etiketler
 • Demirbaş veya envanter için etiketler
 • Yem, Un, Bakliyat çuvalı için etiketler
 • Varil, Araç lastiği etiketleri
 • Bitki, çiçek veya fide etiketleri,
 • demir, çelik, hadde etiketleri
 • Çeşitli sektörlerde bulunan ahşap veya cam yüzeyler için etiketler
 • Halı ve kumaş gurubu için etiketler
 • Görme engelliler için braille alfabesi ile yazdırılmış kabartmalı etiketler

gibi sıralayabiliriz. Bunlar sadece genel amaçlı kullanılan etiket grubudur. Siz hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız bize ihtiyacınız olan etiket özelliğini belirtmeniz yeterlidir. Uzman ekibimiz ve 20 yıllık tecrübemizle kurumsal firmaların etiket tedarikçisiyiz.

Görüntüleme Dilini Değiştir

  EGEN BARKOD, 20 yıllık bilgi ve tecrübesiyle, etiket ve ribbon üreticisi olarak kaliteden ödün vermeden, başta tüm Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine hizmet vermektedir. Etiket ve ribbon dışında, distribütörü olduğumuz ZEBRA marka yazıcı, yedek parçası ve sarf ürünlerini müşterilerimize ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca, bizden yazıcı alan müşterilerimize etiket yazdırma konusunda tam destek sağlıyor, herhangi bir problemlerinde anında çözüm sunuyoruz.

  ADRES

  Ikitelli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Bulvarı 13.Cadde, Mutfakcılar (MUTSAN) Sanayi Sitesi, 10.Blok, No.24, 34306
  Başakşehir, Istanbul, Türkiye

  TELEFON

  +90 (0212) 659 15 15

  EPOSTA

  info@egen.com.tr